Co to znaczy „pracować w zawodzie kreatywnym”?
rozmawiając z ludźmi stojącymi u progu kariery często słyszę, że chcieliby aby ich praca nie była nudna. Tłumaczą, że najważniejsze w pracy jest to, żeby zawsze się coś działo i najlepiej żeby to było coś nowego. Praca ma też rozwijać. Nie chcą wstawać rano i iść na konkretną godzinę do biura, oddawać raportów, brać udziału w zebraniach itp.
Jeśli w pracy „będzie się działo”
oznacza to ciągłą zmianę, nowe technologie, nieprzerwaną edukację i rozwijanie zainteresowań z dziedziny nowych technologii na każdą właściwie skalę. Marketer to zawód kreatywny. Oznacza też, ciągłe bycie na bieżąco w dziedzinie np. ekonomii i wiedzy ze świata gospodarki krajowej i światowej. Branże kreatywne to wyzwanie na całe życie. Praca w zawodach kreatywnych opiera się na indywidualnej kreatywności, umiejętnościach i talentach. Talentach, które raz dane, muszą być ciągle rozwijane. To, że ktoś posiada konkretny talent: jest np. utalentowany plastycznie niewiele znaczy jeśli nie opanuje znajomość odpowiedniego oprogramowania i komunikacji. Jego praca będzie trudna i pod presją czasu czyli w zasadzie niemożliwa a już na pewno mało komfortowa.
Branże kreatywne w dużej mierze wytwarzają własność intelektualną
lub opierają się na niej przy wytwarzaniu usług, które zresztą natychmiast zostają skonsumowane, zużyte… Bardzo enigmatyczna branża prawda? Przedsiębiorstwa kreatywne (są to zwykle działalności gospodarcze) wykazują duże osiągnięcia w rozwoju innowacji technologicznych i przyczyniają się do poziomu innowacyjności przemysłowej w gospodarce pod względem nowych technologicznie produktów. Kreatywne przedsiębiorstwa wspierają innowacje w innych sektorach gospodarki poprzez wkład twórczy – pomysły na nowe produkty lub wsparcie marketingowe w zakresie innowacji produktów. Branża kreatywna sama jest ważnym użytkownikiem nowych technologii informacyjnych i komunikacyjnych. Co to znaczy branża kreatywna? To wiele zawodów w dziedzinach takich jak reklama, marketing, grafika, projektowanie na wielu płaszczyznach branżowych. Kreatywne może być też gotowanie i nauczanie. Wszystko zależy od podejścia i możliwości osoby, która dany zawód wykonuje.